Rynek dokumentów kolekcjonerskich w 2025 roku jest niesamowicie aktywny. Jakość topowych dokumentów kolekcjonerskich osiągnął poziom perfekcyjny. Niestety, jak w każdej branży, funkcjonują producenci którzy usiłują oferować kiepskie podróbki za wygórowane ceny. Jak zatem rozpoznać autentycznie wysokiej jakości dokument kolekcjonerski?
Podstawową i bardzo kluczową cechą dobrej jakości dokumentów kolekcjonerskich jest materiał, z którego zostały wyprodukowane. Dokumenty zrobione są na poliwęglanie, czyli orginalnym materiale z którego robi się autentyczne dokumenty. Poliwęglan to specjalny materiał, który jest mocniejszy od standardowego PCV, trudniej się odkształca, mniej czuły na ciepło.
Wszystkie dane personalne na wysokiej jakości dokumentach kolekcjonerskich powinny być robione za pomocą grawerowania laserowego, a nie typowego druku. Odmienność w cenie jest znaczna, dlatego nic dziwnego, że odmienność w cenie też jest spora.
W dokumentach z poliwęglanu dane są wygrawerowane, co można wyczuć przesuwając po nich palcem. Dane na dokumencie nie są drukowane jakąś drukarką na wierzchu, tylko wygrawerowane "w środku" materiału. Nadruk UV to taki bajer, który widać tylko pod lampą UV. Po skierowaniu światła na dokumentu taką lampką, powinny pokazać się dodatkowe elementy, takie jak oznaczenia, napisy czy wzory, które są niedostrzegalne w standardowym świetle.
kolekcjonerskie prawo jazdy
Inna istotna sprawa! Czasem te elektroniczne rzeczy zawierają możliwości których nie posiadają pierwowzory. Porządny dowód kolekcjonerski ma mieć: Elementy tłoczone (np. tarka na miniaturze fotografii). Najlepszej jakości dokumenty kolekcjonerskie mają druk UV wyprodukowany z dbałością o szczegóły, z zachowaniem właściwych kolorów i wzorów identycznych z pierwowzorem. Kinegram - holograficzny element bezpieczeństwa, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - zmienne laserowo obrazy, Relief - wyczuwalne dotykiem wpusty lub wzniesienia. Przyjrzyj się drobniutkim szczegółom, takim jak mikrotekst, tło dokumentu czy elementy wizualne. Jak zauważono w recenzji firm dostarczających dokumenty kolekcjonerskie, niektóre produkty jawią się na "wypłowiałe" - to znak ostrzegawczy mówiący na słabą poziom wytworzenia.
W polskim prawie jazdy czy dowodzie osobistym szczególnym elementem jest okienko zawierające oznaczenie PL lub termin obowiązywania. To jeden z bardziej skomplikowanych do wykonania elementów, dlatego wiele tanich dokumentów kolekcjonerskich albo w wcale go nie posiada, albo jest on zrobiony w sposób uproszczony, bez efektu 3D. Wszystkie elementy - od materiału bazowego, przez grawer, po zabezpieczenia optyczne - muszą ze sobą współgrać i stanowić zgraną całość. Duży wachlarz dostępnych możliwości potrzebuje od kupującego dużej wiedzy na temat jakości produkcji. Ten czynnik jest wyjątkowo ważny w sytuacji paszportów kolekcjonerskich, które powinny posiadać właściwą gramaturę papieru i twardość okładki.
Topowe firmy proponują wysłanie obrazów wykonanego dokumentu przed przesyłką. Lepiej zaczekać dobę dodatkowo, ale dostać zdjęcia gotowego dokumentu, nim zostanie przesłany. Przedstawione 10 cech to fundamentalne wskaźniki, które pomogą Ci rozróżnić autentycznie premium produkt od taniego naśladownictwa. Lepiej kupić pojedynczy, ale dobry dokument, niż parę słabej kategorii.